Минуло лише три дні з моменту публікації тендеру по довгожданній реставрації кінотеатру ім. Щорса в Чернігові, а він вже обрастає скандалом із явною корупцією в управлінні капітального будівництва та посадовцями Чернігівської ОДА. Про подробиці, що відбувається і хто за цим стоїть, читайте далі в матеріалі.

Так, 22 червня, управління капітального будівництва Чернігівської ОДА опублікувало на prozorro тендер на 52 468 246 гривень – “Реставрація пам’ятки архітектури місцевого значення будівлі “Кінотеатр ім. Щорса” з пристосуванням під Хаб соціального партнерства та інституційного розвитку КУ ” Чернігівський обласний молодіжний центр”. Новина одразу облетіла терени інтернету, як довгоочікувана подія.

Ми вирішили поспілкуватися з представниками місцевих компаній про перспективи реалізації даного проекту та їх готовності до його реалізації. Одразу відзначимо, що жоден із них не буде приймати участь в тендері по реставрації “Кінотеатру Щорса” через корупційну складову. Мова йде про умови договору, який прописанний таким чином, що унеможливлює конкуренцію, а переможець фактично визначенний заздалегідь. Наші співрозмовники, які попросили не називати їх прізвища та компанії, переконані в тому, що в разі, якщо хтось і ризикне прийняти участь та переможе на тендері без домовленості, одразу постане перед вибором – або плати відкат, або все втратиш. Як аргументи, чому саме так відбувається, нам навели приклади із самого договору по умовав реконструкції кінотеатру.

Так, переможець тендеру на момент підписання договору має сплатити 5% на рахунок управління капітального будівництва Чернігівської ОДА, а це трохи більше 2-х млн. 600 тис.грн. Це так звана гарантія по договору і діє вона на весь час робіт – до кінця 2022 року. Більше того, ці гроші переможець може втратити, якщо договір буде розірвано за бажанням замовника. Як переконані наші співрозмовники, таких підстав для розірвання в дороворі прописано достатньо – одна з них, це відсутність грошей в бюджеті на реалізацію проекту.

Також, один із співрозмовників наводить і інші аргументи по умовам договору, які ставлять під сумнів доцільність, для абсолютної більшості, приймати участь в цьому тендері – це 30% аванс на виконання робіт.

“Дивіться самі. В умовах тендеру по реставрації кінотеатру Щорса, управління капбудівництва має перерахувати 30%-й аванс переможцю. Але, переглянувши договір ви побачите, що цього вони можуть і не робити – відсутні кошти, або навіть бажання. Та й аванс цей нараховується, щоб ви розуміли, не з усієї суми реставрації, а лише із 6,7 млн.грн., які передбачаються в цьому році (повна реставрація коштуватиме більше 52 млн.грн. – ред.) А це всього трохи більше 2 млн.грн. Виходить, що мені, як керівнику будівельної кампанії спочатку треба сплатити 260 тис.грн. забезпечення для участі в тендері, потім перерахувати 2,6 млн. на забезпечення договору і забути про них в кращому випадку до кінця 2022 року. А потім я маю сподіватися, що управління капбудівницва перерахує 2 млн.грн. авансу, які я зможу використати лише на придбання матеріалів, що прописані в додатку до договору. Якщо ціни на матеріали змінилися, то це нікого не хвилює, бо договір має тверду ціну. Що стосується заміни матеріалів, які б відповідали договірній ціні, то це можливе лише за погодженням з управлінням капбудівницва і не факт, що це буде проходити швидко. А все це терміни, штрафні санкції, зупинка робіт і як результат – розрив договору. Даю гарантію, що жодна компанія, керівник якої знаходиться при своєму розумі, на цей тендер не піде, якщо не матиме попередніх домовленістей та гарантій їх виконання. Виходить, що про прозорість і конкуретні умови мова не йде. Це чиста корупція на державному рівні. В разі відсутності прямих домовленостей, про участь в реставрації можна забути. Або ризикнути і за власний кошт зробити реставрацію” – підсумував наш співрозмовник.

Та це далеко не все. Ще один із наших співробітників повідомив нам, що вже встиг поспілкуватися із посадовцями управління капітального будівництва. Йому було повідомлено, що тендер проводиться під конкретного виконавця і вже про все домовлено із високопосадовцями із Чернігівської ОДА, від яких і надходять вказівки.

А далі саме цікаве. За коментарем відносно тендеру по реставрації “Кінотеатру ім. Щорса” ми звернулися до керівника управляння капбудівницва Богдан Кривенка, навівши йому всі аргументи від будівельних кампаній з ким спілкувалися. Більше того, ми назвали прізвище його заступниці, яка за нашою інформацією керує всім процесом і є ключевою фігурою “Великої корупції” в управлінні. Чесно кажучи, відвертість Богда Кривенка про ситуацію в управлінні і безпосередньо в даному тендері по реставрації, нас просто вразила. Забігаючи наперед повідомляємо, що Богдан Кривенко збирається звільнятися через систематичний тиск на нього з боку високопосадовців та фактичне усунення від прийняття рішень. Далі його пряма мова.

“Я, як керівник управління, наразі не приймаю самостійно жодного рішення. Все виключно по вказівці з гори. Через систематичний тиск вже декілька разів писав заяву на звільнення і збираюся йти. В таких умовах працювати не можливо. Від реалізації проектів мене усунули, всі вони йдуть через мою заступницю Наталію Ковальчук. Саме вона прописує договори і скажу відверто у мене вони викликають не менше запитань. Чи є в її діях корупція? Можливо. Але, на це мають відповісти правоохоронні органи. Я до цього точно відношення не маю” – сказав Богдан Кривенко.

Впевнені, що історія із багатомільйонною корупційною реставрацією “Кінотеатру ім. Щорса” ще матиме своє продовження, як і наслідки для її учасників. Ми в свою чергу продовжуємо уважно слідкувати за розвитком подій і надалі будемо висвітлювати все, що відбуватиметься.

1 COMMENT

ПУБЛІКУВАТИ ВІДПОВІДЬ