Сто років тому з’явилася так звана «лінія Керзона». Згодом вона стане основою сучасного польсько-українського кордону.

Від назви цієї лінії також походить назва регіону Закерзоння – так українці називали свої етнічні території (Холмщину, Надсяння, Лемківщину), що опинилися у Польщі, за «лінією Керзона».

Джордж Керзон, також відомий як лорд Керзон, був міністром закордонних справ Великої Британії у 1919-1924 роках. Саме за його підписом 11 липня 1920 року, у розпал Польсько-радянської війни, була відправлена телеграма з мирними пропозиціями на ім’я наркома закордонних справ РСФРР Георгія Чичеріна.

Керзон пропонував більшовицькому керівництву зупинити наступ Червоної армії проти Польщі. Мирний план передбачав, що польські війська відійдуть на лінію: Гродно, Яловка, Немирів, Брест-Литовськ, Дорогуськ, Устилуг, східніше Грубешева, Крилів, західніше Рави-Руської, східніше Перемишля, Карпати. Саме ця лінія увійшла в історію під назвою «лінії Керзона».

«Лінія Керзона» у загальних рисах відповідала етнічній межі розселення поляків, з одного боку, та українців і білорусів з іншого. Концепція кордонів, які пізніше були об’єднані в «лінію Керзона», була напрацьована Антантою ще у 1919 році. У Галичині це був запропонований 21 листопада західний кордон підмандатної території Східна Галичина (української автономії під тимчасовим управлянням Польщі). На Волині і в Білорусі – задекларований 9 грудня Тимчасовий східний кордон Польщі.

Хоча у 1920 році «лінія Керзона» не стала реальним кордоном, про неї згадали під час Другої світової війни. Коли Велика трійка (Рузвельт, Черчилль, Сталін) дебатувала про післявоєнні кордони, зокрема, про належність Львова (до Польщі чи до СРСР), то врешті вирішили взяти за основу давнішу пропозицію Керзона. Відтоді ця лінія стала основою польсько-радянського кордону, а після 1991 року – кордонів Польщі з Україною та Білоруссю.

На мапі: етнічний склад населення на 1930 рік.
Укладачі: М.Майоров, Д.Вортман.

Джерело: Ураїнський інститут національної пам’яті

Мапа розселення українців на 1930 рік

ПУБЛІКУВАТИ ВІДПОВІДЬ